Uprzejmie informujemy, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, ogłosiło drugą edycję konkursu „Uczelnia Dostępna”. Jego celem jest realizacja działań mających na celu zwiększenie dostępności do kształcenia na poziomie wyższym dla osób z niepełnosprawnościami.
Nabór wniosków rusza 16 marca 2020 r. i potrwa do 8 maja 2020 r. Wnioskodawcą może być wyłącznie uczelnia, której nie przyznano dofinansowania w ramach I edycji konkursu. Projekt nie może trwać dłużej niż do 31 października 2023 r.
Minimalna wartość projektu w konkursie wynosi 100 tys. euro. Maksymalna wartość dofinansowania uzależniona jest od stopnia zinstytucjonalizowanego wsparcia osób z niepełnosprawnościami na danej uczelni i nie może przekroczyć 15 mln złotych. Wymagany jest wkład własny, który musi wynosić minimum 3% wydatków kwalifikowanych w projekcie.
W ramach konkursu finansowane będą projekty mające na celu m.in. zapewnienie dostępności komunikacji, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur i programów kształcenia, zakup technologii czy też szkolenia podnoszące kompetencje kadry z zakresu niepełnosprawności. Działania realizowane w projekcie muszą prowadzić do osiągnięcia modelu uczelni dostępnej, właściwego dla danej uczelni ze względu na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (modele uczelni dostępnej znajdą Państwo na stronie NCBiR w załączniku nr 12).
Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że na uczelniach polskich studiuje coraz więcej osób z niepełnosprawnościami i mimo coraz to większej ilości działań na rzecz dostępności uczelni, spotykają się oni z przeróżnymi trudnościami w ogólnie pojętym kształceniu.
W naszej ofercie znajdą Państwo szereg gotowych rozwiązań informatycznych, spełniających kryteria konkursu. Ich wdrożenie będą mogli Państwo sfinansować z pozyskanych środków. Mogą Państwo skorzystać m.in. z:
- Wirtualnego Dziekanatu – portalu studenta zapewniającego dostęp do treści udostępnianych przez Uczelnię, włączając także osoby z niepełnosprawnością, spełniający kryteria WCAG 2.0,
- Rekrutacji Internetowej – narzędzia wspomagającego proces przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego Online na Uczelni,
- Integracji z Moodle – integracji z najpopularniejszą platformą nauczania na odległość Moodle,
- Wniosków Stypendialnych on-line – implementacja tej funkcjonalności, umożliwiająca studentom składanie wniosków stypendialnych przez Internet,
- Obsługi elektronicznych dokumentów – pełnej obsługi wszystkich podań/wniosków studenckich przez Internet, bez konieczności wizyty w dziekanacie.
System ProAkademia pozwoli Uczelni na zwiększenie jakości świadczonych usług oraz realizację zapisów wynikających z konkursu. Zachęcamy do kontaktu z działem handlowym pod nr telefonu 41 241 22 44 lub mailowo handlowy@apr.pl.